پيش بارگذار بروك

نصب و راه اندازی اینورتر

نصب و راه اندازی اینورتر

در جهان کنونی و با پیشرفت علم شاهد رشد روز افزون کارخانجات و مراکز صنعتی هستیم.نصب و راه اندازی اینورتر در مراکز نصب با استفاده از برق سه فاز، با اهداف کنترل موتور های الکتریکی جهت بهینه سازی مصرف و کم کردن استهلاک و سایر مزایا و قابلیت های بیشتر و سهولت مورد استفاده قرار میگیرند.

در صنعت نحوه راه اندازی موتورهای الکتریکی و کنترل نمودن دور آنها در شرایط مختلف کارکرد جهت بهینه سازی مصرف وکم کردن استهلاک مکانیکی موتورها بسیار حائز اهمیت است که سبب صرفه اقتصادی زیادی هم خواهند شد.

با نصب و راه اندازی اینورتر نحوه راه اندازی موتورها وکنترل دور و یا چپ راست کردن آنها مقدور خواهد بود که در آنها از تجهیزاتی مثل اینورتر و راه انداز نرم (Starter Soft ) استفاده میگردد. البته راه انداز نرم فقط در راه اندازی اولیه کاربرد دارد و با اینورتر تفاوت دارد و قیمت به مراتب کمتری دارد.

اینورتر (Inverter)  در اصل همان مبدل برق است که فاقد تجهیزات متحرک است و مبدل جریان مستقیم DC به جریان متناوب AC است. در اینورتر جریان AC تبدیل شده بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی تامین شده که خود توسط ترانسفورماتورها و مدارها الکتریکی کنترل میگردند.

اینورترها در طیف گسترده ای مورد  استفاده قرار می گیرند، اینورترها معمولا جهت برقراری جریان AC از منابع DC مثل پانل های خورشیدی یا باتری استفاده میکنند.

از اینورتر به عنوان نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا نیز یاد میشود.  به دلیل این که این دستگاه عمل  برعکس مبدل برق AC به DC را انجام می دهد به این نام مشهور شده است. در حقیقت اینورتر یا درایو AC به دستگاهی است که به توسط آن می توان سرعت یک موتور AC سه فاز را بدو ن این که گشتاور وقدرت موتور کم شود کنترل نمود. نصب و راه اندازی اینورترها با توجه به قطعات حساس داخلی که حتی به الکتریسته ساکن دست نیز حساس می باشند و نباید بدون دستکش به آنها دست زد امری کاملا تخصصی است در صورت دستکاری غیر متخصص سبب خطرات جانی مثل برق گرفتگی با ولتاژ بالا نیز به دلیل ذخیره برق در خازن ها حتی پس از قطع جریان اصلی نیز متصور است. به همین سبب نصب و راه اندازی اینورتر باید توسط متخصصین این حوزه انجام گیرد.

 در نصب و راه اندازی اینورتر که به لحاظ ورودی به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم بندی میشوند و خروجی همه اینورترها سه فاز است. در اینورترهای که با توان بالای ۳ اسب کار میکنند همیشه ورودی سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد.

در نصب و راه اندازی اینورتر برای رفع مشکل هشدار عدم استفاده از اینورتر برای روشن کردن لامپ های فلورسنت میتوان با برداشتن خازن تصحیح توان که به صورت موازی با لامپ وصل شده است این مشکل را حل نمود.این مشکل در اینورترها با توان پایین دیده میشود.

از دیگر اهداف بکار گیری و نصب و راه اندازی اینورتر این است که به صورت هوشمند میزان بار وارده به موتور را تشخیص میدهد و متناسب با بار وارد شده، جریان به موتور الکتریکی داده میشود و جریان داده شده در بیشتر مواقع از جریان نامی موتور کمترمیباشد.

هدف از نصب و راه اندازی اینورتر:

تنظیم سرعت موتور (کنترل تعداد دور)
تغییر جهت دور به سهولت و عدم نیاز به کنتاکتور
استارت و خاموش کردن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی
کاستن ضربه های مکانیکی در اثر استارت با حداکثر توان و افزایش طول عمر مفید قسمت مکانیکی الکترو موتور
حفاظت از موتور در برابر افزایش ولتاژ و جلوگیری از صدمه به موتور

 

آخرین دیدگاه‌ها