پيش بارگذار بروك

برنامه نویسی HMI

برنامه نویسی HMI

واژه HMI مخفف واژه های Human-Machine Interface است که از لحاظ معنایی به معنای رابط بین انسان و ماشین تلقی می شود. از HMI برای مانیتور کردن و مشاهده پارامترهای دستگاههای صنعتی مانند PLC و اینورتر و…. استفاده می کنند. HMI را می توان یک مانیتور LCD دانست که می توانیم آن را توسط نرم افزارهایی که  بوسیله سازنده HMI ارائه شده برنامه ریزی کرد و به کمک آن می توانیم پارامترهای متفاوت از یکدیگر را تغییر دهیم و سیستم را کنترل کنیم. برنامه نویسی HMI نیازمند یادگیری درست و کامل مفاهیم اولیه HMI و
مفاهیم کلی کاملا مشترک و استاندارد تعیین شده برای این برنامه نویسی هستند. در واقع برنامه نویسی HMI از لحاظ اقتصادی کمک شایانی به اقتصاد کمپانی ها و شرکت ها خواهد کرد.

برند های HMI

اچ ام ای ها برندهای مختلف و متعدد بسیار فراوانی دارند به همین علت، تنوع انتخابی بالایی را با توجه به کاربردی که خواهد داشت ، برای خرید یک HMI مناسب دارد.
اصول کلی کار با اچ ام ای ها، نحوه ساخت و نحوه کار با آن ها تا حدود زیادی یکسان می باشد، اما از نظر طبقه بندی و تقسیم برند آن ها می توان آنها را به برندهای زیر تقسیم بندی کرد:
زیمنس، امرن، آلن برادلی، میتسوبیشی ، دلتا ، ال اس ، کینکو ، فتک ، پنل مستر ، دلتا
از دیگر برندهای HMI می توان برند های زیر را نام برد:
HMI دلتا
HMI وین تک
HMI پنل مستر
HMI بیجر
HMI فاتک

کاربردهای HMI

همانطور که اشاره کردیم HMIدر لغت هم به معنای رابط کاربری بین انسان و ماشین است برای درک بهتر این موضوع به صفحه گوشی موبایل خود نگاه کنید، گوشی موبایل شما دارای یک صفحه نمایش لمسی است که شما از طریق این صفحه با گوشی خود ارتباط برقرار کرده و با آن کار می کنید.
اما در مثال صفخه گوشی و HMI، یک تفاوت عمده وجود دارد و آن تفاوت هم در قابلیت ها و تحمل شرایط مختلف می باشد.
از HMI ها به علت قابلیت های بسیار زیادی که دارند در صنعت و انواع کارهای صنعتی و اکثر کارخانه ها استفاده میشود.
از HMI در صنعت برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. اپراتور کارهای صنعتی و اپراتور کارخانه ها با استفاده از HMI به راحتی می توانند بر روی اتفاقاتی که بر روی خطوط پیش می آید، نظارت کامل داشته باشند و به آن ها بپردازند.

آخرین دیدگاه‌ها