تعمیرات PLC


تعمیرات PLC

تعمیرات تخصصی انواع plc ها , ماژول های plc ها , اکسپشن های PLC

DELTA – INVT – LS – KINCO – OMRON – SIEMENS – LENZE

با توجه به اینکه در اکثر صنایع مختلف چه در بخش اتوماسیون و ابزار دقیق و چه در بخش صنایع مادر از PLC های مختلفی استفاده می شود ، لذا این شرکت با داشتن متخصصین مجرب و کارآمد در زمینه خدمات سخت افزاری مربوط به تعمیرات PLC  و همچنین تجهیزات جانبی مختلف انها شامل کارتهای OUTPUT و INPUT و منابع تغذیه و کارتهای CPU وپانل های HMI فعالیت نموده و ضمنا” خدمات نرم افزاری شامل طراحی و برنامه نویسی و عیب یابی این سیستم ها در این شرکت انجام می پذیرد.

امنیت و حفاظت از PLC در مقابل خطرات احتمالی

در دنیای امروز، روزبه‌روز بر محبوبیت اتوماسیون افزوده می‌شود. اتوماسیون سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری می‌گردد و در صورت پیاده‌سازی صحیح سیستم آسودگی خاطر و امنیت را برای مصرف‌کننده به همراه خواهد داشت. PLC ها مغز متفکر سیستم‌های اتوماسیون هستند. PLCها باوجود ابعاد کوچک خود توانستند پروژه‌ها را منعطف کرده و دست برنامه نویسان را برای پیاده‌سازی پروسه‌های کنترلی گوناگون باز گذارند. PLC ها نیز مانند همه مدارهای الکترونیک صنعتی، مدارهایی را برای حفاظت از بخش تغذیه و ورودی و خروجی در نظر گرفته‌اند، منتها بنا به دلایل زیر لازم است تا طراح سیستم و تابلوساز، حفاظت‌های مورد نیاز را انجام دهند:

 1. وجود برندهای گوناگون در بازار و عدم اطلاع دقیق از نوع حفاظت بکار رفته در آن‌ها
 2. در صورت آسیب بخش حفاظتی داخلی PLC، هزینه‌های زیادی برای تعمیر بخش مربوطه باید متحمل شد.
 3. در برخی از برندها الزاماتی برای حفاظت بخش‌های مختلف PLC وضع نموده‌است.

در کنار انتخاب صحیح PLC و اجزای آن لازم است تا با دقت، موارد لازم برای حفاظت از سیستم و کاربر را در طراحی خود لحاظ کنیم.

چند نوع حفاظت داریم؟

یک PLC می­بایست در مقابل رطوبت ، گرد و غبار ، روغن و حلال ها و دیگر عناصر نامطلوب محیطی محافظت شود. این خطر ها برای تمام وسایل الکترومکانیکی وجود دارد. روشی معمولی برای حفاظت پوشاندن آنهاست. برای مثال قرار دادن PLC در یک رک مناسب میباشد. با توجه به محدودیت بیشتر ، جابجایی هوای کمتری را در پی دارد و تهویه کمتر انجام میشود و این امر باعث گرم شدن PLC و ایجاد اختلال در کار میگردد. فلذا دمای مورد نیاز به هنگام نصب PLC را می­بایست مد نظر داشته باشید.

در حالت نصب افقی : از ۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد

در حالت نصب عمودی : از ۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد

توجه شود که از دمای گفته شده به بعد معمولاً تمامی سوئیچ ها دچار افت توان شده و قادر به جریان دهی مناسب نخواهند شد. مساله افزایش دما میتواند به یکی از دلایل زیر باشد.

در رک وسایل دیگر حرارت زا وجود دارد. تهویه یا جابجایی آنها راه حل این مشکل میباشد.

فضای اطراف PLC کافی نیست. در این حالت یا باید جابجا شود یا تهویه مناسب نصب کرد.

در معرض نور آفتاب قرار گرفته در این حالت باید مکان قرارگیری رک را جابجا کرد.

در حالت کلی لازم است تا دو نوع حفاظت ولتاژی و جریانی از تجهیزات برق و اتوماسیون صنعتی به عمل آید.

 • حفاظت ولتاژی شامل قسمت تغذیه مدار و بخش‌های کلید زنی مدار می‌باشد.
 • حفاظت جریانی بیشتر مربوط به خروجی‌ها برای جلوگیری از جریان کشی اضافی می‌باشد.

تجهیزات حفاظتی بسته به درجه حفاظت بازه قیمتی وسیعی دارند ولی معمولاً بسیار بسیار ارزان‌تر از هزینه خرید یا تعمیر PLC خواهد بود.

۲– حفاظت از ورودی‌ها:

بسته به نوع سیگنال ورودی از تجهیزات زیر می‌توان استفاده نمود:

دیود: از این تجهیز جهت محافظت از اتصال پلاریته اشتباه در ورودی یا حفاظت از جریان بازگشتی استفاده می‌گردد. کارت دیود ولتاژ ورودی را در محدوده ۰-۲۴ ولت نگه‌داشته و اجازه ورود ولتاژ خارج از این محدوده را نمی‌دهد

ایزولاتور DC : در مواردی که نیاز است تا ولتاژی DC خارج از محدود ۲۴ ولت ( کمتر یا بیشتر) به PLC اعمال گردد، می‌توان از کارت ایزولاتور استفاده نمود. همچنین از این کارت می‌توان به‌عنوان مبدل پالس ( ۵ولت به ۲۴ ولت) استفاده نمود. این تجهیز ارزان ورودی‌های PLC را تا ۲۰۰۰ ولت ایزوله نوری می‌کند.

ایزولاتور AC : در بسیاری از کاربردها نیاز است تا ولتاژ ۲۲۰ ولت AC، به ورودی دیجیتال PLC متصل گردد. بسیاری از طراحان از رله‌های ۲۲۰ ولت برای این منظور استفاده می‌کنند که علاوه بر هزینه بالا، به علت مکانیکی بودن رله، عمر پایینی نیز دارند. از کارت ایزولاتور AC می‌توان برای اتصال ولتاژ ۲۲۰ ولت AC به ورودی ۲۴ ولت PLC استفاده نمود. ایزولاتور علاوه بر کاهش سطح ولتاژ، ورودی PLC را نیز با استفاده از ایزوله نوری حفاظت می‌نماید.

ا۳– حفاظت از خروجی‌ها:

رله: چه در خروجی‌های ترانزیستوری و چه در خروجی‌های رله‌ای لازم است تا حتماً از رله استفاده شود. شایع‌ترین مشکلی که در پروژه‌ها مشاهده‌شده، بروز اتصالی در خروجی ( اشتباه در سیم‌کشی یا خرابی بار) و سوختن کارت PLC می‌باشد. علاوه بر این جرقه‌هایی که در اثر فرمان قطع و وصل به بارهای سلفی نظیر کنتاکتور باعث خرابی طبقه خروجی می‌گردد. نکته‌ای در استفاده از رله باید موردتوجه قرار داد این است که سوکت رله‌های ریلی به علت نبود دیود هرزگرد روی آن‌ها مناسب اتصال به خروجی PLC نمی‌باشد. رله نیز یک‌بار سلفی است که نیاز به دیود هرزگرد جهت از بین برد جریان بازگشتی در مدار دارد.

تعمیرات PLCبهترین گزینه استفاده از رله برد می‌باشد که علاوه بر دارا بودن مدار حفاظتی لازم،سیم‌کشی را ساده‌تر می‌کند و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را به شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

تفاوت رله برد با رله معمولی:

رله برد نیز مانند رله ­های معمولی عملکردی مشابه دارند با این تفاوت که برای انجام دادن سیم کشی کمتر و قیمت مناسب تر از رله برد استفاده می­شود. در واقع رله بردها بیشتر در مکان هایی استفاده می­شوند که از PLC برای اتوماسیون استفاده شده باشد. چرا که بعضی از رله بردها دقیقاً به تعداد خروجی های ماژول PLC ساخته میشوند و از این طریق می توان خروجی های PLC را تفکیک کرده تا در هنگام عیب یابی سریعتر عیب برطرف شود. رله بردها در ولتاژهای مختلف و همچنین جریان مجاز کنتاکتهای گوناگون ساخته میشوند. بعضی از رله بردها قابلیت جداشدن رله از برد را دارند که این قابلیت باعث تعویض رله ها در هنگام خرابی رله به راحتی امکان پذیر می شود.اما بعضی از رله بردها اینگونه نبوده و رله به برد لحیم شده است که تعویض رله ها در هنگام خرابی مقداری دشوار می­باشد. همچنین یکی دیگر از مزیت های رله برد این می­باشد که مشترک چندین رله فقط یک ترمینال com می­باشد که این کار باعث کاهش سیم کشی می­شود. رله بردها همچنین فضای کمتری را نسبت به رله های معمولی اشغال می کنند.

 مزایایی رله برد نسبت به رله معمولی:

 1. قیمت مناسب
 2. سادگی نصب
 3. سیم کشی ساده
 4. فضای کمتری اشغال می کنند.

مزیتهای رله برد:

 1. جدا نمودن کامل خروجی ها از سایر مدارات
 2. کاهش چشمگیر حجم سیم کشی ها
 3. تعویض رله ها به سادگی به دلیل استفاده از سوکت

مواردی را که در هنگام خرید رله برد باید به آن توجه کرد:

 1. ولتاژ تغذیه رله برد
 2. جریان مجاز کنتاکت رله
 3. تعداد کانال
 4. امکان تعویض رله

کارت رله

فیوز: سریع‌ترین و مطمئن‌ترین فیوزها، فیوزهای شیشه‌ای است، که می‌توان از آن‌ها در قالب ترمینال های فیوز خور استفاده نمود. قیمت پایین، در دسترس بودن، تنوع آمپراژ فیوز از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌باشد. برای پوشش نیاز صنعتگران در ین بخش نیز کوشا الکترونیک البرز اقدام به طراحی کارت فیوز با قابلیت نصب فیوز ذخیره و نشانگر فیوز سوخته نموده است. این کارت‌ها نصب سریع‌تر و قیمت بسیار ارزان‌تر از ترمینال های فیوز خور دارند و تضمین ۳ ساله آن آسودگی خاطر را به همراه خواهد داشت. جهت مشاهده دیگر مشخصات فنی این خانواده می‌توانید به صفحه ” کارت فیوز ” مراجعه نمایید.

تداخل مغناطیسی

میدان های الکترومغناطیسی میتوانند رفتار درست PLC را مخدوش کنند این تداخل ها ممکن است از یکی از منابع زیر باشد.

جرقه های ایجاد شده در کنتاکتور ها و یا وسایل جوشکاری که در این حالت حتی از طریق فضا نیز اغتشاشات وارد سیستم میشود. راه حل این مساله دور کردن PLC و قرار دادن یک محیط استیل (فولادی) بر آن است. اگر این محفظه با یک درب محافظ دار باشد نتیجه عمل خیلی بهتر خواهد بود.

وسایل جریان بالا و فرکانس بالا (کابل های قدرت و اینورترها ) در این شرایط اغتشاش از طریق سیم ها به PLC وارد میشود و پس از آن مشکلی به صورت فعال شدن سیگنال های ناخواسته پدیدار میگردد. برای حل این مشکل در ورودی ها باید از کابل های شیلد دار استفاده نمود و اگر جواب نداد کابل ها را باید از یک محفظه فلزی عبور دهیم.

فیوز ریلی

جرقه گیر: بعضاً در راه‌اندازی الکتروموتورهای قدرت مشاهده‌شده که در زمان قطع یا وصل بارهای قدرت، مدار PLC ریست (reset) می‌کند. تنها راه برای رهایی از این مشکل استفاده از وریستور در خروجی کنتاکت می‌باشد. وریستور باعث می‌گردد تا ولتاژهای گذرایی که در اثر قطع و وصل بار در شبکه ایجاد می‌گردد، حذف‌شده و تأثیری در عملکرد PLC و دیگر تجهیزات اتوماسیون صنعتی نداشته باشد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping